NBA 2k

25/09/2020

Nowy tryb nauki w 2K12 – Training Camp

Więcej artykułów napisanych przez »
Napisane przez: manyman
Tagi: , ,

Do uroczystej premiery naszej ukochanej gry zostały od tego momentu trzy tygodnie. Dla jednych to mało, dla innych wiele, ale zapewne każdy z pewnością wypróbował by już nową odsłonę NBA 2K sygnowaną numerkiem 12. Aby wypełnić trochę ten uporczywy czas wyczekiwania na premierę, postanowiłem opisać kilka nowych faktów związanych z 2K12 – mianowicie nowy tryb w grze jakim jest Training Camp.

Jak donosi jeden z producentów gry, jednym z głównych założeń było stworzenie trybu, w którym gracz może nauczyć się zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych ruchów w grze, w przystępny i efektywny sposób. Aby naukę grania uczynić przyjemniejszą, zaimplementowano Feedback System, który działa w dwóch trybach. Po pierwsze gracz ujrzy ruch z piłką/zagranie wykonywane przez AI komputera, widząc jednocześnie przyciski i gałki na padzie, które musimy w danym momencie i w odpowiednim kierunku wcisnąć. Następnie ten sam system precyzyjnie wykryje kiedy i gdzie popełniliśmy błąd, próbując wykonać dany ruch.

Kategorie nauki

Nauka nowych ruchów została podzielona na 9 kategorii, które mają nas przybliżyć do jak najlepszego opanowania pada podczas meczu. Kategorie te mają następujący podział :

 1. Jump Shots – fadeaway, escape dribble pull-up, stepback jumper, spin jumper, etc.
 2. Layups and Dunks – hop step layup, reverse dunks, change shot, etc.
 3. Triple Threat – jab step, protect the ball, etc.
 4. Dribble Moves – crossover, in-and-out, behind the back , etc.
 5. Post Offense – spin fake, agressive drives, shimmy shots, etc.
 6. Post Defense – czyli jak odeprzeć atak podkoszowy
 7. Off-Ball Offense – ruch bez piłki, screens, jukes, spin cuts, etc.
 8. On-Ball Defense – czyli jak efektywnie zastopować kozłującego
 9. Passing and Offensegive-and-go, alley-oop, etc.

Mentorzy

W każdej z lekcji przygotowanej w trybie Training Camp występuje tak zwany mentor.  Jego zadaniem jest nauczyć nas wszystkich ruchów z danej lekcji  i dawać przydatne wskazówki do tego jak je opanować. Przykładowo Jumpshot’ów będzie uczył Michael Jordan, a zagrań podkoszowych Hakeem „The Dream” Olajuwon. Rolą tychże mentorów w wymienionym trybie jest przede wszystkim :

 1. Pokazać nam jak wykonać każdy poszczególny ruch/rzut/drybling na parkiecie.
 2. Prowadzić graczy poprzez dodatkowe wskazówki.
 3. Sprawdzić Cię na końcu każdej z poszczególnych lekcji poprzez bezpośredni pojedynek, czy aby na pewno prawidłowo opanowałeś wszystkie ruchy w danym dziale.

Nauka ruchów w praktyce

Jak tylko zaczniesz tryb nauki i będziesz chciał opanować specyficzny ruch, mentor najpierw zademonstruje jak on powinien wyglądać. W trakcie tej demonstracji będziemy mogli zobaczyć na ekranie grafikę kontrolera. Kiedy jedna z gwiazd NBA będzie wykonywać dane zagranie, kontroler ten będzie przekazywał na żywo jego ruchy, pokazując nam tym samym co w danej chwili musimy wciskać na padzie by wykonać to samo – proste i użyteczne.

 

Według mnie taki odświeżony sposób opanowywania klawiszy w grze należy zaliczyć jak najbardziej na plus.  Dotychczas sam Practice Mode z sucho podanymi opisami przycisków nie wystarczał. Tutaj mamy możliwość podglądu na wirtualnym padzie, co jak w danej chwili wdusić i jak zakręcić gałką, co znacznie ułatwi sprawę.O Autorze

manyman
Tomek, dla znajomych "method", 26 lat na karku. Przed ostatnie 18 lat życia związany z NBA - wkręta od małego i na całego. Old-Schoolowy zawodnik lubiący klimat początku lat 90' zarówno w baskecie jak i w hip-hopie, który jest moją drugą pasją wraz z koszem. Zawsze uważałem, że jedno i drugie musi iść ze sobą w parze - naturalny proces. Lockout mnie nie obowiązuje, nadal gram, nadal trenuje :]
12 komentarzy


 1. guzu

  fajny tryb i innowacja, jak widać nie spoczęli na laurach po zeszłorocznej edycji tylko próbują urozmaicać serię, oby tylko ikonka była przy graczu sterowanym przez przeciwnika 🙂


 2. Chemik

  super. Kazdy bedzie mogl obczaic wszystkei ruchy i gra powinna stac sie przystepniejsza dla wszystkich a co za tym idzie poziom rozgrywek w naszych ligach powinien sie jeszcze bardziej wyrownac 🙂

  Już widze jak kazdy zaczyna rzeźbić lekcja po lekcji ;]


 3. Aj23

  escape dribble pull-up..:) — jesli dobrze rozumiem to napisze tylko – WRESZCIE !


 4. SOBAN

  Nowinki śledzę już od dłuższego czasu, i jestem mega napalony na tą grę 😉 Kupuje sobie nowy napęd, 2k12 & see you around.


 5. ciahH

  demo sie pytam ma wyjsc czy nie i kiedy?


 6. smiechol

  Wreszcie się porządnie nauczę wszystkich ruchów. Brakowało mi tego w 11-ce.


 7. Kazz

  Kurde jakoś dziwnie mi się gra z Y koniecznym do aktywacji przepychania.
  Chociaż ilość zagrań Dirka rozwala 😀
  Ciekawe jak to bedzie wyglądało u innych zawodników.Odpowiedz

Musisz być zalogowany by móc komentować.

Posiadasz u nas konto? Zaloguj się

Nie posiadasz konta?