x360

30/09/2020

Great Expectations

Więcej artykułów napisanych przez »
Napisane przez: E.H.
Tagi: , , , ,

W lidze kończy się regular season. Wszyscy czują już unoszący się w powietrzu zapach PO. Jednak co z osobami, które nie zagrają w PO. Dla nich przygotowaliśmy zajawkę zbliżającego się wielkimi krokami – jeśli się nie mylę pierwszego takiego draftu z rookie w historii ligi SlamDunk, będącego głównym smaczkiem możliwości kontynuacji ligi.

W prawdziwym NBA przy okazji draftu zdarzają się niespodzianki zarówno te pozytywne jak i wielkie rozczarowania słabą grą pierwszoroczniaków kreowanych na potencjalnych all-starów, którzy nigdy nimi nie zostają. Czytając poniższe porównania należy pamiętać, że jest to tylko wyłącznie na razie wróżenie z fusów, ale jako, że spekulacje są częścią biznesu zwanego NBA, to nie powinno ich zabraknąć także w lidze SlamDunk.

Chcielibyśmy Wam przedstawić najciekawszych graczy w zbliżającym się drafcie. Pod uwagę w poniższej analizie zostały wzięte wszystkie dostępne dane, w momencie, gdy zostaną upublicznione ratingi graczy przed draftem artykuł ten zostanie o nie uzupełniony oraz wprowadzimy korekty do listy.

Myśląc o drafcie musimy pamiętać o kilku rzeczach – ani dostępne teraz literki ani później dostępne ratingi nie dadzą nam pełnego obrazu danego rookie. Czemu tak uważam? Ponieważ to tak naprawdę animacje ruchów i rzutów koszykarzy decydują, czy będzie miał szanse pograć i ewentualnie osiągać dobre wyniki czy też nie. A zatem jesteśmy w stanie założyć, że znajdą się i 2nd round gracze, którzy poprzez połączenie okazałych ratingów oraz ciekawych animacji mogą robić furorę na parkietach SD. Patrząc z drugiej strony również ktoś z top 10 draftu może okazać się całkowitym niewypałem.

Wybraliśmy szóstkę graczy, w których widzimy potencjalne top 5 nadchodzącego draftu:

1. Tyrone Gentry – absolutny top 5. 20-letni small forward o wzroście 6,7 i wadze 230 funtów, z New Mexico. Szukanie gracza podobnego do niego wśród obecnie grających od razu zelektryzowało naszego „researchera”. Najbliższe uzyskane porównie? – Gerald Wallace.

Jest to o tyle ciekawa postać, że tak naprawdę nie wiadomo czy będzie to gracz na pozycji SF lub SG czy niskiego PF. Samo porównie nasuwa także kolejne pytania – G. Wallace na początku kariery był dynamicznym SG dopiero z czasem zaczął rozwijać umiejętności i przeistoczył się w bardzo uniwersalnego gracza.

Mocne strony: atletyzm, rzut, obrona posta;
Słabe strony: braki w obronie na obwodzie oraz zbiórce.

2. Loren Bellamy – 20 latek o wzroście 6’7 i wadze 220 funtów pochodzący z uniwersytet Dukeu, który wydał kilku bardzo dobrych graczy. Jego docelowa pozycja to Small Forward. Według scoutów jeden z najlepszych graczy w drafcie w tym roku – w kuluarach mówi się zarówno o jego efektywności w końcówkach jak również o efektowności w graniu ponad obręczami – a te dwa atrybuty potrafią działać na wyobraźnie zarówno trenerów jak i właścicieli klubów.
Najbliższe porównania to:

Loren jest graczem trudnym do oceny, gdyż w jego przypadku to rating rzutów z półdystansu jak i sama animacja rzutu będzie mieć olbrzymie znaczenie i zaważy na tym czy będzie on graczem na ponda 20 punktów w meczu czy będzie miał problem ze znalezieniem sobie miejsca w rotacji. Jedno jest pewne – będzie graczem dynamicznym.

3. Bo Ruffin – to kolejny swingman w nadchodzącym drafcie, który może okazać się prawdziwą maszyna do zdobywania punktów przy wzroście 6’6 i wadze 232 funty oraz skończonym dobrym college’u (UCLA). Ten 22 latek może zrobić furorę w drafcie/ Skauci donoszą, że potrafi umiejętnie grać w low post a do tego jest też niezłym dunkerem.

Mocne strony: gra w low post, rzut, dynamika;
Słabe strony: ball handling.

4. Luis McCromick – 6’9 wzrostu i 256 funtów żywej wagi – rasowy  PF, który przypomina na ten moment bardzo charakterystycznych graczy z kategorii „kloc na PF”. Luis McCormick to klasyczny PF o bardzo dużym potencjale rozwojowym.

Pierwsza czwórka jest dość pewna, natomiast wyrokowanie piątego pick’u jest sporym wyzwaniem, gdyż w grę wchodzi tak naprawdę dwójka graczy, jednakże są to zawodnicy kompletnie odmienni.

5. Theo Forte – mierzący 6’11 center praktycznie nie może być niewypałem. Przy zbiórce na A- i post defense  na A- od razu widać, że może być idealnym starterem dla drużyny z arsenałem ofensywnym, by wzmocnić podkoszową obronę. Jeśli do tego będzie w stanie pewnie łapać piłki i kończyć akcje z odległości większej niż 3 metry to w odpowiednich rekach może kręcić seryjnie statystyki double double.

Mocne strony: fenomenalne połączenie zbiórki, obrony post oraz atletyzmu;
Słabe strony: jego atuty w ofensywie stoją pod znakiem zapytania.

6. Shawn Mack – zamyka czołową szóstkę – jest to PG o wzroście 6’2. Zwraca uwagę przede wszystkim słabe jak na pozycję PG basketball IQ tego gracz – jeśli jest szansa na wieksza karierę w jego przypadku to jedynie za sprawa dobrego atletyzmu oraz przyzwoitych ratingów rzutowych.

7. Martin Leach – 6’1 wzrostu oraz 197 lbs wagi. Docelowa pozycja to PG lub SG. Zawodnik zagadka ponieważ ma słabe poszczególne ratingi, ale nie można zapominać o jego overallu (B), stąd jego dość wysokie miejsce na tej iście.

Mocne strony: obrona na obwodzie, przyzwoity ball handling i atletyzm;
Słabe strony: rzut stoi cały czas pod znakiem zapytania.

8. Erik Bryan 
9. Jamal Bryan 
10. Russ Jenkins 
11. Mel Haynes 
12. Phil Harrison


Na uwagę zasługują także:
13. Martin Garret 
14. Victor Lindsey 
15. Stanley Craig

Zespoły z największymi szansami na Top 10 draftu:
1. Cavs
2. Kings
3. Wolves
4. Bobcats
5. Celtics
6. Bucks
7. Warriors (via Magic)
8. Pacers
9. Raptors
10. Jazz
11. Magic (via Suns)

Kto będzie szczęśliwym posiadaczem Nr 1? Czy wykorzysta swoją szanse i wybierze najlepszego dostępnego noworoczniaka? Na kogo się ostatecznie zdecyduje?
Na odpowiedzi przyjdzie poczekać nam kolejny miesiąc, z pewnością czekają nas zarówno spekulacje jak i niespodzianki w samym drafcie.

Dziękuję za przesłane materiały Zeusowi mając nadzieję, że lektura tego artykułu była dla Was przyjemna oraz pozwoliła inaczej spojrzeć na sam draft i dostępnych w nich graczach.

Zapraszam do dyskusji na temat rookies oraz NBA Draft Lottery w komentarzach.O Autorze

E.H.
Wszelkie sugestie i pytania proszę przesyłać na ernesth-1899@o2.pl albo na moje PW na forum SD do użytkownika E.H. Jeśli macie jakieś pytania do konkretnej osoby, prześlijcie je do mnie, a ja je zadam kolejnemu rozmówcy. Swoje pytania możecie zadawać także w komentarzach pod artykułem.
4 komentarze


 1. Dudek

  Najs 😀 Czekam na pojedynki Theo Forte z Javale 😀


 2. killaszit2k

  No nieźle 🙂

  Na podstawie tego co tu jest napisane to moje top 5 wyglądało by tak:
  1. Gentry (uniwersalność)
  2. Forte (zobaczyłbym jakby wyglądała u mnie para Horford na PF i Forte na C)
  3. Ruffin (na jakiegoś trejda)
  4. Bellammy (SF zawsze w cenie, jw)
  5. McCornick (PG nam nie potrzebny więc sprawdzimy tego i może wywalczy miejsce w rotacji a jak nie to na handel)

  poniżej top 5 nie ma co schodzić 😉

  no niech tylko liga się nie sp$^$&oli, niech wygra lepszy i losujemy


 3. MasterChief

  Najs 🙂 Nie ma nikogo ciekawego na pozycje SG? No cóż będę musiał się zaczaić na kogoś z pierwszej trójki 😛


 4. blackzone

  Fajny artykuł nie ma co 🙂 tylko zeby liga nie padła , bo twoja praca niestety pojdzie na marne ;/Odpowiedz

Musisz być zalogowany by móc komentować.

Posiadasz u nas konto? Zaloguj się

Nie posiadasz konta?